Prohlížíte si: Úvod / Celiakie
Celiakie
Celiakie je geneticky podmíněné onemocnění tenkého střeva, vyvolané nesnášenlivostí lepku neboli glutenu.
Při konzumaci lepku dochází v tenkém střevě k poškození klků, zánětlivým procesům a k oslabení imunitního systému, což vede ke špatnému vstřebávání minerálů a vitamínů.
Nemocní často trpí anémií (chudokrevností) z nedostatku železa nebo osteoporózou vlivem absence vápníku. Příznaky celiakie bývají často nejednoznačné. U dětí jde o bolesti bříška, průjem, zácpu, v neposlední řadě poruchy růstu. Dospělí se potýkají s únavou, psychickými potížemi (deprese, úzkost) a neurologickými poruchami, někdy i kožními problémy nebo bolestmi kloubů. Choroba ovšem může probíhat i skrytě. A přestože vás zdánlivě nic nesužuje, lepek soustavně ničí vaše zdraví. U žen může narušená imunita vést až k neplodnosti.
Proto je velmi důležité vyhledat co nejdříve lékaře. Raději zbytečně než vůbec.
Odhaduje se, že v České republice není diagnostikováno asi 85% osob trpících celiakií.
K diagnóze stačí vyšetření krve, druhým krokem je odebrání vzorku tenkého střeva.
Jakmile má pacient potvrzenu celiakii, přechází na doživotní bezlepkovou dietu. V současné době se jedná o jedinou jistou možnost, jak toto onemocnění úspěšně léčit. Střevo se opět uzdraví a riziko dlouhodobých následků sníží. Je opravdu důležité, aby pacient na úpravu svého jídelníčku přísně dbal. Bezlepkovou dietu nesmí porušit ani v případě, že potíže po několika týdnech odezní.
Nedodržování přísné diety může mít v pozdějším věku i fatální následky, které se mohou projevit např. v podobě onkologických onemocnění některé části trávicího traktu či agresivní rakoviny lymfatických žláz.
Z jídelníčku musí být vyloučeny všechny obiloviny obsahující lepek. Jedná se o pšenici, ječmen, žito, oves, špaldu a všechny výrobky z nich. Nebezpečná jsou i hotová jídla, uzeniny, zmrzliny. Lepek mohou obsahovat rovněž např. rtěnky, krémy i některé léky. Velmi důležité je proto číst seznam přísad na obalech. Pokud některá z ingrediencí obsahuje lepek, musí být vyznačena jako alergen. Lepek totiž bývá používán jako emulgátor k želírování a jako nositel aromatických látek. Opatrnost je nutná rovněž u mražené pomoučené zeleniny či hranolek a některých mléčných výrobků.
Potraviny, které jsou neškodné při dodržování bezlepkové diety: brambory, rýže, kukuřice, luštěniny, proso, amarant, pohanka, vejce, ryby, maso, rostlinné oleje, tuky, ovoce, zelenina, ořechy, sójové boby, semínka, kaštany, mléko, mléčné výrobky, káva.